Przeciwutleniacze w zdrowym stylu odżywiania

brain

Dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa. Została ogłoszona jednym z najlepszych sposobów odżywiania na świecie. Jej menu opiera się na świeżych, tradycyjnych produktach, które są łatwo dostępne dla mieszkańców takich krajów jak: Chorwacja, Grecja, Włochy czy Hiszpania. Przeciwutleniacze zawarte w tej diecie znacząco wpływają na witalność i dłuższe życie w zdrowiu.

Dłuższe życie dzięki diecie

Radość życia, zdrowie i długowieczność to najbardziej uniwersalne wartości, które są pożądane przez ludzi na całym świecie. Dietetycy postanowili sprawdzić, w czym tkwi sekret długiego życia ludzi, dla których dieta śródziemnomorska jest podstawą egzystencji. Czym się charakteryzuje i dlaczego zbiera tak pochlebne opinie? Badania naukowe wykazały, że styl żywienia ludzi z południa Europy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o prawie 35 proc. oraz wspiera układ sercowo-naczyniowy, co przyczynia się do dłuższego życia. Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce każdego roku w wyniku poważnych problemów kardiologicznych umiera blisko 175 tysięcy osób, dlatego warto zawczasu przestawić się na zdrowsze menu i uniknąć zagrożenia.

Jakie produkty są podstawą zdrowej diety?

Na pewno warto wprowadzić do swojej codziennej diety produkty bogate w żelazo – by lepiej zadbać o naczynia krwionośne i serce. Żelazo odpowiada za budowanie wielu białek i enzymów oraz jest elementem niezbędnym do transportu tlenu w organizmie (jako składnik krwinek czerwonych). Bez odpowiedniej ilości żelaza człowiek nie może funkcjonować prawidłowo, dlatego podchodząc do zdrowia holistycznie, warto włączyć do diety np. podroby. Oto produkty, które mają najwięcej żelaza:

  • wątróbka gęsia 30,5 mg/100 g produktu,
  • wątroba wieprzowa 18 mg/100 g produktu,
  • wątróbka drobiowa 11,6 mg/100 g produktu,
  • kaszanka 7,5 mg/100 g produktu.

Żelazo znajdziemy również w zielonych warzywach i niektórych owocach, a także w pestkach, nasionach i orzechach.

Zalety picia kawy

Osoby z południa uważają, że zawsze jest dobra pora na wypicie filiżanki espresso lub cappuccino. Czy warto naśladować ten zwyczaj? Poznajmy zalety picia kawy, które nie tylko wpływają korzystnie na życie towarzyskie, ale również stymulują serce. Kawa ochrania układ sercowo-naczyniowy i choć po jej spożyciu na krótko następuje wzrost ciśnienia krwi, nie jest to trwała zmiana. Kawa zawiera natomiast polifenole, które w efekcie obniżają ciśnienie tętnicze. Badania wykazują, że kawa wpływa również pozytywnie na układ pokarmowy – żołądek, jelita i wątrobę, a zawarta w niej kofeina pobudza organizm do działania i poprawia wydajność mózgu.

Wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie

Dieta śródziemnomorska zawiera wiele aromatycznych ziół, owoców, a także czerwone wino, które jest bogate w przeciwutleniacze. To właśnie one mają zdolność wychwytywania wolnych rodników (odpowiedzialnych za starzenie się organizmów). Nie każdemu jednak służy alkohol, dlatego warto też sięgnąć po zioła, takie jak np. podagrycznik pospolity, który zawiera przeciwutleniacze: flawonoidy i witaminę C oraz olejki eteryczne.

blank
Jestem Marta i ukończyłam pedagogikę w Gdańsku. Jest to zawód, który bardzo mnie interesuje, ponieważ lubię pracować z ludźmi i pomagać im w rozwoju. W wolnym czasie uwielbiam grać w gry planszowe i czytać książki. Gry planszowe towarzyszą mi od dzieciństwa, kiedy spędzałam czas z rodzeństwem i rodzicami przy planszówkach. Teraz cenię sobie to, że mogę zaprosić przyjaciół na wieczór gier i spędzić razem czas w miłym towarzystwie. A także dzielić się doświadczeniami z Wami tutaj na blogu.
Wróć do góry