Nietrzymanie moczu – rodzaje i sposoby walki z tą przypadłością

Nietrzymanie moczu – rodzaje i sposoby walki z tą przypadłością

Problem nietrzymania moczu traktowany jest jak temat tabu, tymczasem warto wiedzieć, że zmaga się z nim wiele osób w różnym wieku, w tym także osoby młode i aktywne. Z dolegliwością można, a nawet powinno się walczyć, a sposobów na walkę z nią jest wiele. Dolegliwość może wiązać się z wieloma przyczynami i może mieć różny charakter i nasilenie. Co warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu i jego leczeniu? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Czym jest nietrzymanie moczu i kogo dotyczy ten problem?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to uciążliwa dolegliwość, która w społeczeństwie uznawana jest za wstydliwą. Wiąże się – jak sama nazwa wskazuje – z niekontrolowanym oddawaniem uryny. Zależnie od nasilenia i rodzaju dolegliwości mowa może być o kropelkach moczu wyciekających na bieliznę lub o znacznie obfitszych wyciekach, które sprawiają, że mokra staje się nie tylko bielizna, ale i odzież wierzchnia. Najczęściej początki nietrzymania moczu wiążą się z wyciekiem niewielkiej ilości uryny w czasie nagłego kaszlu, śmiechu, kichania itd. Z czasem natomiast problem może się pogłębiać, zatem ważne, by w porę wdrożyć działania zaradcze. Najczęściej problem towarzyszy pacjentom w podeszłym wieku oraz osobom ciężko chorującym bądź z niepełnosprawnościami. Zmagają się z nią niejednokrotnie jednak również osoby młode, w tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni, co wpływa negatywnie na komfort ich codziennego życia.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu

Do nietrzymania moczu może prowadzić wiele czynników. Problem może pojawiać się u seniorów w związku z zaawansowanym wiekiem, poza tym nie jest rzadkością przy infekcjach dróg moczowych. Sprzyja mu również nadwaga i otyłość, poza tym może wystąpić w przypadku uciążliwych zaparć. Niejednokrotnie nietrzymanie moczu pojawia się u kobiet po ciąży i porodzie siłami natury, w tym zwłaszcza po wielu porodach bądź urodzeniu dziecka o dużej masie. Do nietrzymania moczu mogą przyczyniać się również problemy neurologiczne, poza tym nie bez znaczenia są pewne predyspozycje genetyczne. Nietrzymaniu moczu sprzyja też cukrzyca, przewlekły kaszel, a także urazy rdzenia kręgowego.

Rodzaje nietrzymania moczu

Można wyróżnić różne rodzaje NTM. Jednym z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wiąże się z wyciekaniem uryny z pęcherza moczowego w czasie wysiłku, kaszlu, śmiania się czy kichania. Ma to związek ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Kolejnym rodzajem NTM jest naglące nietrzymanie moczu, które jest związane z niekontrolowanym wyciekiem moczu z pęcherza moczowego poprzedzonym uczuciem nagłego parcia. Można też wyróżnić mieszane nietrzymanie moczu, a także wiele innych rodzajów tej przypadłości. Warto też wiedzieć, że inkontynencja może mieć również różne stopnie nasilenia.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Sposób walki z NTM jest zależny od jego rodzaju i nasilenia towarzyszących pacjentowi objawów. W wielu przypadkach pomocna może być już zmiana stylu życia, w tym diety i ilości dostarczanych do organizmu płynów, redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej czy też regularnie prowadzony trening pęcherza bądź ćwiczenia mięśni Kegla. W niektórych przypadkach zasadna może być elektrostymulacja, leczenie operacyjne lub wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jednocześnie ważne jest pilnowanie higieny osobistej, w tym noszenie dedykowanych wkładek bądź bielizny chłonnej, a także regularne podmywanie okolic intymnych. Pozwoli to nie tylko chronić się przed nieprzyjemnym zapachem, ale też przeciwdziałać infekcjom, odparzeniom i podrażnieniom. 

Jeśli obserwujesz u siebie problem nietrzymania moczu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możesz to zrobić zarówno stacjonarnie, jak i online, co może być mniej stresujące. Profesjonalną e-konsultację medyczną ze specjalistą umożliwia między innymi portal tendoktor.pl, gdzie w razie wskazań lekarz może również wystawić Ci e-receptę online na potrzebne leki. Wszystko to bez niepotrzebnych nerwów i wstydu, a przy tym niemal od ręki, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.

blank
Jestem Marta i ukończyłam pedagogikę w Gdańsku. Jest to zawód, który bardzo mnie interesuje, ponieważ lubię pracować z ludźmi i pomagać im w rozwoju. W wolnym czasie uwielbiam grać w gry planszowe i czytać książki. Gry planszowe towarzyszą mi od dzieciństwa, kiedy spędzałam czas z rodzeństwem i rodzicami przy planszówkach. Teraz cenię sobie to, że mogę zaprosić przyjaciół na wieczór gier i spędzić razem czas w miłym towarzystwie. A także dzielić się doświadczeniami z Wami tutaj na blogu.
Wróć do góry